Yeni Bir Başlangıç…

2017 Nisan ayında ilk sayısı yayınlanan Üstad Avukatlık Meslek Dergisi, bir hayalin yaşama geçirilmesi anlamında tüm ekibe büyük bir keyif verdi. Kitap, dergiye bakışı biraz geleneksel olan yayın kurulu, basılı bir dergi formatını tercih etse de her bir sayısı ciddi bir emek ürünü olan dergimizin basılı haline devam etmek anlamını yitirmeye başladı. Pandemi sürecini atlattık ama ne yazık ki bir süredir devam etmekte olan ekonomik koşullar, dağıtım alanındaki tekel durumu ve diğer olumsuz faktörler bizi yeni bir arayışa itti.

Oluşturmaya çalıştığımız kapsayıcı dilin az çok bir karşılığı olduğunu gördüğümüz, düşündüğümüz için Üstad Dergi’yi bir bloğa çevirelim, yeni bir başlangıç yapalım istedik. Bizi dış etkenlerden görece bağımsız kılacak, daha doğrudan ve daha etkin bir iletişim aracı olacağını düşündüğümüz bloğu da bugün itibariyle yayına açıyoruz.

Üstad Dergi’nin içeriğinde, dilinde ve özeninde bir değişiklik olmayacağını, bu konularda elimizden geleni yapmaya gayret edeceğimizi belirtmek isteriz. Belirsizliklerle dolu bir dönemde kendi yol, yordam arayışımızı sizlerle paylaşmak, gerek avukatlık mesleği gerekse genel anlamda hukuk disiplinine özgü sorunları kavramsal bir bakış açısıyla ele almak, çözümler üretmeye çabalamak, gerçeğin, hakkaniyetin peşindeki adaletin sesi olmaya çalışmak temel hedefimiz. Ne kadar yapabileceğiz, takdiri sizlere ait.

Üstad Dergi, bakış açısını, nosyonunu paylaşan herkese açık bir platform. Yazı, görüş ve eleştirileriniz bizim için çok önemli. Toplum, hukuk ve yönetimdeki değişimleri birlikte anlamlandırmak ve hayatı daha “yaşanabilir” kılmak için çıktığımız bu yolda hiçbirimiz yalnız değiliz, yalnız kalmamalıyız. Kutuplaştırma çabalarına, gerçeği eğip bükerek algılarla yaşamımızı köreltmeye çalışanlara, her türden ve her yerdeki yozluğa karşı çıkarken, özellikle genç hukukçuların ruhlarını karartan, coşku, heyecan ve ideallerinden uzaklaştırmaya çalışanlara da dur diyebilmek için var gücümüzle çalışmalı, çabalamalıyız.

Unutmayalım; dünyanın iyi hukukçulara ihtiyacı var…

 

 

Benzer Yazılar

çevre hukuku atölyeleri
çevre hukuku atölyelerinin dördüncüsü
görsel 3
Sendikalı Kadın Çalışan Olmak
Yapay Zeka Çağında Avukatlık...
Akıllı İlaç Bedellerini Devlet Ödeyecek mi?
Derin Deniz Madenciliği İkilemi
Tutsaklığın Resim Hali
AİHM'den İklim Değişikliği İle İlgili Beklenen Kararlar
Fransız Rekabet Otoritesi Google Bard'a Karşı
Hasta, Hekim, Sistem İlişkisi: Hekimlerin Sorumluluğu ve Tıp Alanındaki Problemlerin Kısır Döngüsü
Çevre Hukuku Atölyeleri - V
Çin'de Hukuk ve Yerel Gücün Denetimi
Moda Sektöründe Tasarımların Korunması
Büyük Veri Çağında Hukuk Teknolojileri ve Avukatlık
Inherit The Wind; ABD'de Maymun Davası
10 Püf Noktası; Erken Dönem Dava Değerlendirmesi